کارافرینی در کره جنوبی

کارافرینی در کره جنوبی

کارافرینی در کره جنوبی

درسال های اخیر به نقش کارافرینان در تسهیل توسعه اقتصادی جهانی توجه ویژه ای شده است. براساس مطالعات انجام شده دربرخی از کشورها،90 درصد رشد استخدام‌ها از بخش کارافرینانه اقتصادی ناشی شده است. همچنین پژوهشی نشان داده است که بین کارافرینی ورشد اقتصادی رابطه همبستگی مثبت باشدت70درصد وجود دارد.از این رو اکثر صاحب‌نظران درمورد اهمیت نقش کارافرینان درتوسعه اقتصادی توافق نظر دارند.

رکن اصلی وپایه قدرتمند اقتصادی کره جنوبی،کارآفرینی می‌باشد که ازاین نظرکره‌جنوبی درمنطقه جلوتر ازکشورهایی مثل ژاپن، سنگاپور و چین پیشگام کارآفرینی در قاره آسیا به‌ شمار می ‌رود.برطبق شاخص کارآفرینی جهانی اخیرا منتشر شده،کره‌جنوبی امتیاز54%را ازنظر محیط کارآفرینی به خود اختصاص داده وجزو برترین کشور آسیایی از این حیث محسوب می‌ شود.

مسیر کارافرینی در کره جنوبی

کره جنوبی محیط خوبی برای کارافرینان تهیه می کند. درکره جنوبی، مالیات ها پایین است وسیستم نظارتی کاملا سازگار با امور بیزینسی است. از طرفی دیگر دولت کره جنوبی حمایت مالی ازشرکت هایی می کند که درتحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند. سطح آموزش بالا و سرمایه‌گذاری کلان درنوآوری، همه ساله درتعداد زیادی از اختراعات صورت می گیرد. با توجه به اینکه کره جنوبی یکی ازکشورهای پیشرفته ازنظر نواوری است، واضح است که از کارافرینان خود بیشتر از سایر کشورها حمایت می کند.

یکی ازمانع های پیشروی کارآفرینی درکره جنوبی،تسلط چائوبول ها دراقتصاد کره است که کسب حمایت را برای کارآفرینان جدید مشکل می سازد.اما با این حال،محیط کاری خوب، منبع بزرگ نیروی کار ماهر وزیرساخت جهانی نیز کارآفرینی درکره جنوبی را همراه و همراستا با شرکت های قوی،توسعه می دهد.

تاثیر نظارتها و مالیاتها بر شرکتهای کارآفرین کره جنوبی

محیط نظارتی وقانونی کره جنوبی معمولاحامی کارآفرینان است.بروکراسی شامل شده درصادرات محصولات خیلی پایین است واین انتظار ازکشوری می رود که توسعه آن متکی برصادرات است.همچنین شرایط بازارکار بسیار انعطاف پذیر است وهزینه استخدام کارگر به مراتب پایینتر ازنقاط دیگر است،قوانین کار نیز درکره جنوبی محدودکننده تر ودقیق است.دولت بارمالیاتی نسبتا پایینی بر شرکت ها وضع می کند وحمایت مالی می کند.

تاثیر نوآوری در کارآفرینی کره جنوبی

سیستم نوآوری وکارآفرینی در کره جنوبی نشان می دهد که هم فاکتورهای حاکمیتی و هم فاکتورهای اجتماعی-اقتصادی نقش های مهمی درتعیین نحوه استفاده کشور ازسرمایه های خود برای ایجاد یک سیستم نوآوری ملی قوی ایفا می کنند.کیفیت بالای آموزش، مخصوصا در رشته های بنیادی یا STEM اساس و شالوده توسعه سرمایه انسانی مورد نیاز برای یک اقتصاد نوآور وخلاق محسوب می شود.

سرمایه گذاری بلندمدت و مستمر در تحقیق وتوسعه در دستیابی به موقعیت پیشرو در رشته های تکنولوژی محور امری الزام آور است.کره جنوبی به واسطه تهیه محیط مناسب برای کارآفرینان دارای نقاط قوت فراوانی است.سیستم نظارتی سازگار با کسب وکار،سیستم مالیاتی با نرخ پایین وحمایت مالی قوی دولت از شرکت های سرمایه گذار از جمله نقاط مثبت این کشور می باشد.

 

 

تاثیر اموزش و پرورش در کارافرینی کره جنوبی

50 سال قبل کره جنوبی از لحاظ کیفیت خدمات آموزشی در زمره ضعیف ترین کشورهای جهان قرار داشتند. اما اصلاح خدمات آموزشی پیشرفت های زیادی را برای آنان به ارمغان داشت.کره جنوبی در حال حاضر الگوی آموزش در میان کشورهای اطراف خود هستند.نیروی کار مورد نیاز کره جنوبی توسط کره ای ها تامین می شود.برهمین اساس تربیت نیروی مولدو بادانش کافی برای دولت کره از اولویت بالایی برخوردار است وهزینه بسیاری برای آن می شود ازاین رو به تحصیل وآموزش دانش آموزان توجه ویژه ای دارند زیرا تقویت استارت‌آپ‌ها نیاز به زیست‌بومی حمایتی دارد.

پارک گون‌هی، نامزد ریاست‌جمهوری بود،به مردم کشورش گفت کره جنوبی شدیدا نیازمند منابع جدید رشد است.بیکاری جوانان ابعاد تازه‌ای پیدا کرده بود وهمه می‌دانستند نام‌های قدرتمندی چون سامسونگ وهیوندا با رقبای بین‌المللی سرسختی روبرو هستند.راهکار پارک گون‌هی،«اقتصاد خلاق»بود که ایجاد فرصت‌های شغلی را متحول ساخته وزیست‌بوم استارت‌آپی را ازصفر بنا می‌کرد.

پارک در سال۲۰۱۲به ریاست‌جمهوری رسید وتعهد ویژه‌ای به وعده‌های خود نشان داد.او وکابینه‌اش کسب‌وکارهای بزرگ را کنار گذاشته و روی مراکز جدید استارت‌آپی در کشور تمرکز کردند.آن‌ها سفرهای آموزشی به خارج از کشور را برای استارت‌آپ ‌های نویدبخش ممکن ساختند و مراکز اشتغال را برای کارآفرینان مهیا کردند. دولت پارک تعهد داد کره جنوبی را یکی ازهفت کشور برتر درزمینه شتاب‌‌دهی استارت‌آپ‌ها کند وحالا تمام این کارها کم‌کم نتیجه می‌دهند.

پارک‌ گون هی در دوران ریاست‌جمهوری خود اعلام کرد هر کسی با ایده خوب می‌تواند حمایت مالی دریافت کند. اما حمایت به همین جا ختم نمی‌شود.حالا رقابت بر سر یافتن جا در میان یکی از۱۷شتاب‌دهنده دولتی وعظیم است که زیرمجموعه یک شبکه ملی با عنوان«مراکز نوآوری اقتصاد خلاق»هستند.در این مراکز،کارآفرینان می‌توانند درعین کسب تجربه،از بزرگان حوزه کسب‌وکار مانند مدیران سامسونگ، ال‌جی، کاکائو و نیور هم درس بگیرند.

اقتصاد کره جنوبی

در پایان اگر بخواهیم اقتصاد کره جنوبی را بررسی کنیم متوجه میشویم که از قطب های صنعتی آسیا و حتی دنیا محسوب میشود وچشم انداز روشنی برای سرمایه گذاران به حساب می آید شرکت های بزرگ تولیدی وچند ملیتی مانند سامسونگ ال جی وهیوندایی که از غول های صنعت دنیا به حساب می ایند در کره به ثبت رسیده اند و ازنگاه بانک جهانی کره از پیشگامان تولید و فن آوری تا سال۲۰۲۲به حساب می آید.

آنالیز محیط کارآفرینی در کره جنوبی

نقاط قوت:

بار مالیاتی پایین بر روی بخش شرکت،یارانه های خوب برای نوآوری،وفور نیروی ماهر،پایگاه تولیدی قوی،کنترل بر روی عرضه و تقاضا یکپارچه عمودی که نوآوری افزایشی و سریع را میسر می سازد، سیستم آموزشی برپایه مهارت و خلاقیت

نقاط ضعف:

تسلط شرکت‌های چائوبول ها بر اقتصاد کره،مشکل شرکت‌های نوآور با سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز در دستیابی به فاند،فقدان منابع طبیعی

فرصت ها:

دولت مصمم است که محیط کسب و کار را برای شرکت های کوچک توسط محدودسازی روش‌های ناعادلانه اعمال شده توسط شرکت های کنگلومرائی بهبود بخشد،کارآفرینان کره‌ای در جایگاه خوبی قرار دارند تا از مزیت رشد سریع در آسیای نوظهور بهره گیرند، فرهنگ مقاومت برگرفته از نیاز به پایداری و امنیت و تحمل بالا در برابر ریسک بیزینس

دستیابی به نتیجه

کره جنوبی در رتبه بندی شاخص نوآوری جهانی که توسط دانشگاه کرنل و سازمان جهانی مالکیت معنوی منتشر می شود در سال۲۰۱۹رتبه یازدهم  ودر سال2020رتبه دوم را کسب کرده است.

در کره‌جنوبی نظام نوآوری از شیوه مدیریت بالا به پایین تبعیت می کند.رهبران نوآوریISCموسس بالا به پایین کارآفرین هستند.در این نظام میان دولت،صنعت ودانشگاه همکاری های بسیار نزدیکی به وجود آمده است. ارتباطات قوی میان صنعت و دانشگاه کمک کرده است تا بار مالی از دوش دولت برداشته شده و به پایین ترین سطح برسد.از یک طرف،وظایف تحقیق و توسعه را برای صنعت انجام می دهد واز سوی دیگر،صنعت به سهم خود بودجه پروژه های دانشگاهی را تامین می کند.در نتیجه، دولت در این میان برای تامین منابع مالی مورد نیاز تحقیقات علمی و خدمات صنعتی بودجه های کمتری را هزینه می کند.

رویکرد نظام مند دولت کره‌جنوبی عامل بسیار مهمی در در ایجاد اقتصاد نواورانه است که در آن ایده هایی که در آزمایشگاه ها پرورانده می شود به تولیدات و صنایع تبدیل می گردد. بسیاری از متخصصان، از این توسعه و مقایسه آن با دهه های۱۹۷۰و۱۹۸۰،به عنوان یک شاهکار نام می برند.

کره‌جنوبی برای خیلی از کشورهای درحال توسعه مدل بسیار خوبی است.باید توجه داشت که فناوری به تنهایی کارآمد نیست.نیاز به همکاری ومشارکت جهت استفاده موثر از فناوری مستلزم هماهنگی های ملی و همکاری های بین المللی است.

دسته بندی ها: آخرین اخبار کار آفرینی
دیدگاه ها